Stresul începutului de școală. Cum putem ajuta ?

Prima zi de școală sau de grădiniță reprezintă un pas important în viața unui copil. Oricum sunt multe aspecte de care ne putem folosi pentru a-l ajuta să treacă cu ușurință peste acest moment ca de exemplu vorbind cu el despre școală sau ajutîndu-l să-și dezvolte diverse competențe practice .

Discuția cu copilul.

Cel mic poate fi stresat cu privire la prima zi de școală pentru că nu știe la ce să se aștepte.

De aceea o modalitate importantă prin care să-l ajutăm este să vorbim cu el și să aflăm ce anume îl îngrijorează.
-explicați-i unde va merge, ce va face și pentru cât timp.
-răspundeți la întrebări și eliminați orice frică, întrebându-l ce crede despre școală sau despre cum este la școală.
-participați activ la micile lui bucurii.
-spuneți-i că îl veți aștepta la finalul programului de școală.

Dezvoltarea de competențe practice

Dacă copilul are o idee pozitivă despre ceea ce înseamnă școala și deja a experimentat acasă activități de învățare, atunci experiența primelor zile de școală va fi mai puțin stresantă.
Jocurile, jocurile de rol, cititul sau desenatul acasă ajută copiii la creșterea încrederii în propriile forțe .

Acasă mai puteți exersa și:

-situații sau jocuri ce presupun vorbitul în fața unui grup.
-joaca cu copii de vârstă apropiată în vederea realizării de prietenii.
-îi puteți citi povești în legătura cu începutul școlii.
-activități de scriere sau desen care presupun să stea așezat pentru perioade scurte de timp.
-copilul și-ar putea folosi jucăria preferată pentru jocuri de rol la școală .

În săptămâna premergătoare începutului școlii:

-copilul trebuie implicat în alegerea lucrurilor sau rechizitelor ce țin de școală.
-vizitați împreună școala pentru a vă familiariza cu zona și clădirea.
-unele școli sprijină tranziția așa că puteți participa la un astfel de program.
-vorbiți despre ce se întâmplă la școală în diferite momente din program, pentru a ajuta viitorul elev să facă un prim pas spre rutina școlii.

Articol tradus de pe nidirect.gov.uk